Jakie aktywności fizyczne podejmować wspólnie z dzieckiem?
Aktualne wytyczne WHO dotyczące aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku 5–17 lat zalecają minimum 60 minut umiarkowanego wysiłku dziennie. Co najmniej 3 razy w tygodniu należy też wykonywać ćwiczenia poprawiające gibkość i szybkość oraz wzmacniające mięśnie. Cele te można osiągnąć na wiele sposobów.
Aktywność umiarkowana ma miejsce podczas szkolnych zajęć wychowania fizycznego. Sprzyjają jej także spontaniczne gry i zabawy ruchowe z rówieśnikami czy członkami rodziny, np. wyścigi, biegi z przeszkodami i przełajowe, rzuty do celu, berek, zabawa w chowanego czy podchody. Na atrakcyjność gry czy zabawy istotnie wpływa element rywalizacji, który motywuje dziecko do większego zaangażowania w zadanie.
Świetnymi okazjami do aktywnego spędzania czasu z dzieckiem są szybkie spacery, a także jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze klasycznej czy deskorolce. W dni wolne od lekcji można zorganizować pieszą wycieczkę. Jeśli dodatkowo będzie ona uwzględniała zainteresowania dziecka, stanie się ciekawą przygodą i skutecznie odwróci uwagę od wysiłku fizycznego.
Gibkość, szybkość czy wzmocnienie mięśni zwiększają zajęcia ogólnorozwojowe. Można tu wykorzystać aktywności z elementem rywalizacji, takie jak wyścigi czy zadania wykonywane na czas. Sprawdzą się tu również siłownie plenerowe, o ile ćwiczenia dobierzemy do wieku i możliwości dziecka. W okresie zimowym warto się zapoznać z ofertą pobliskich obiektów sportowych, w których można odbywać treningi indywidualne. Ważne jest, aby forma wysiłku fizycznego, którą wybierzemy, pozwalała na symetryczne obciążenie ciała, dzięki czemu narząd ruchu może rozwijać się harmonijnie.
Wspólna aktywność sportowa z dzieckiem jest doskonałą okazją do podnoszenia sprawności fizycznej. Wspaniale kształtuje ona także relacje między dzieckiem a rodzicami oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Pozwala nauczyć dziecko zdrowego podejścia do codziennego wysiłku fizycznego: zamiast przykrą koniecznością może się on stać wyczekiwaną przyjemnością.
Dr n. med. Patrycja Widłak
Wydział Wychowania Fizycznego, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
źródło: https://aktywniepozdrowie.pl/jakie-aktywnosci-fizyczne-podejmowac-wspolnie-z-dzieckiem/