23.04.20
Cel ogólny- poznanie czystego powietrza w życiu człowieka
Cel operacyjny- dziecko wie, że należy oddychać świeżym powietrzem.
Historyjka o podróży Dinusia pociągiem
Chcę opowiedzieć wam pewną historię, która przydarzyła się naszemu Dinusiowi. Posłuchajcie. Pewnego dnia do Dinusia przyszedł pan listonosz i przyniósł list zaadresowany do Dinusia.
Dinek podziękował listonoszowi i pospiesznie otworzył list. Pisał do niego jego wujek, który mieszkał na wsi i zapraszał Dinka na wakacje. Dinek lubi oddychać świeżym powietrzem, więc chętnie wybierze się na wieś do wujka. Postanowił pojechać tam pociągiem z mamą.. Szybko spakowali się, pojechali na dworzec kolejowy, kupili bilety i wsiedli do pociągu.
https://www.youtube.com/watch?v=FxrKnHh0dUk
Rodzic: Prosi dziecko, aby ustawić się w „w pociąg”. Proponuje, aby taki pociąg przejechał przez pokój, a dziecko zaśpiewało piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”. Następnie prosi dziecko, aby usiadło znów na dywanie i posłuchało dalszej części historyjki.
Dinek wraz z mamą wsiadł do pierwszego wagonu. Był to ładny wagon, pomalowany na wesołe kolory. Dinek, szukając wolnego miejsca przyglądał się ludziom siedzącym w tym wagonie. Wszyscy mieli zadowolone, radosne miny. Dinek też był zadowolony, siedział wygodnie, zajadał ze smakiem przygotowane przez mamę kanapki. Wygląda przez okno, szybko mu minęła podróż. Gdy wysiedli z pociągu , idąc do budynku stacji natrafili na ludzi, którzy palili papierosy. Do nozdrzy Dinka doleciał okropny dym, śmierdzący i duszący. Dinek zakasłał, zaszczypały go oczy. Mama z Dinkiem szybko minęli tych ludzi i skierowali się w stronę domu.
Zadajemy pytania dotyczące treści opowiadania. Zwiększamy wiedzę dziecka odpowiednio do jego wieku na temat skutków palenia papierosów, i oddychania dymem z papierosa.
Zabawa Odgłosy przyrody
Dziecko siedzi z zamkniętymi oczami i odgaduje głosy zwierząt
https://www.youtube.com/watch?v=So2fgFBvc0g
Na koniec wyciągamy duże kartonowe pudło, do którego od dziś dziecko będzie zbierało makulaturę. Malujemy je farbami wg własnego pomysłu!
Chętnie obejrzymy Wasze wesołe pudełka!
Po południu.
Propozycje zabaw na dzisiejsze popołudnie;
1. „Sprzątamy las”- zabawa ruchowa z elementem skłonu.
Porozkładajcie na podłodze różne odpadki: pudełka, butelki, gazety, plastikowe torebki itp. oraz ustawcie „drzewa” (mogą to być jakiekolwiek przedmioty np.: piłki, krzesła, zielone kartki papieru). Niech dzieci pooglądają porozrzucane śmieci. Wspólnie omówcie z czego są zrobione. Zabawa będzie polegać na posprzątaniu lasu. Włączcie dzieciom muzykę np. piosenkę pt.: ”Nasza planeta” dostępną pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I
Podczas trwania utworu dzieci spacerują dookoła „drzew” i „sprzątają las"- zbierając i segregując śmieci w wyznaczone miejsce (w jednym miejscu odpady papierowe, w innym plastikowe). Uwaga, zbierając śmieci dzieci wykonują skłon, nie kucają. Na przerwę w muzyce dzieci stają nieruchomo na palcach wyciągając ręce wysoko do góry.
Zachęcamy do wykorzystywania zabawy do końca tygodnia.
2. „Kolorowe pojemniki”- zabawa plastyczna.
Rodzice, wytłumaczcie dzieciom dlaczego należy segregować śmieci oraz do jakich pojemników wrzucamy poszczególne odpady (papier- pojemnik niebieski, szkoło – pojemnik zielony, metale i tworzywa sztuczne-żółty). Narysujcie na trzech kartkach kontury pojemników na odpady, następnie poproście dzieci, aby zamalowały pojemniki odpowiednimi kolorami farb (żółty, zielony, niebieski). Gdy praca wyschnie poszukajcie wspólnie w starych gazetach bądź ulotkach przedmiotów plastikowych, szklanych oraz papierowych. Poproście dzieci o wycięcie i naklejenie na pojemniki w odpowiednim kolorze.
3. „Poszukaj i policz”- zabawa matematyczna.
Rodzice, poproście dzieci, aby poszukały i policzyły znajdujące się w domu przedmioty wykonane z różnych tworzyw np:
- plastikowe butelki,
- nakrętki,
- tekturowe pudełka,
- gazety,
- szklane butelki.
Po liczeniu dzieci zawsze podają ilość odnalezionych rzeczy, np.: „Jest osiem nakrętek.”
W ramach rozwijania samodzielności niech dzieci same umyją ręce w wodzie i mydle, pamiętając o zakręceniu kranu i zgaszeniu światła w łazience.