Otyłość u dzieci
Otyłość jest sumą zaburzeń odżywiania i nieadekwatnej aktywności fizycznej. Dodatni bilans energetyczny skutkuje nadmiernym i nieprawidłowym gromadzeniem tkanki tłuszczowej, co z kolei stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Otyłość jest chorobą, która wymaga wdrożenia odpowiedniej terapii. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, gdyż nieleczona otyłość wiąże się z ryzykiem wielu powikłań i schorzeń, które mogą być zbyt dużym obciążeniem dla młodego organizmu.
Otyłość u dzieci — co wpływa na jej rozwój?
Nadmiar tkanki tłuszczowej to efekt długotrwałych zaniedbań. Choć w dużej mierze rozwój otyłości zależy od naszego bilansu energetycznego, to nie można pominąć również predyspozycji genetycznych oraz czynników epigenetycznych. Przyczyn pozagenowych otyłości u dzieci należy upatrywać w sposobie karmienia dziecka w okresie niemowlęcym, w jego późniejszej diecie oraz aktywności fizycznej dziecka, oraz całej rodziny. Czynnikiem ryzyka otyłości u dzieci jest także otyłość u rodziców. Jeśli u któregoś z nich zdiagnozowano tę chorobę, to dziecko ma aż 70% szans na podobną diagnozę. Z kolei, jeżeli oboje rodzice są szczupli, ryzyko to wynosi wówczas zaledwie 10%. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że otyli rodzice często nie zauważają otyłości u swoich dzieci i nie są świadomi konsekwencji, jakie ona ze sobą niesie.
Alarmujące dane dotyczące otyłości
Dane zebrane z 36 krajów (badanie COSI), dotyczące 250 000 dzieci w wieku szkolnym, dostarczają nam bardzo wielu cennych informacji à propos problemu otyłości w tej grupie wiekowej. Nadwagę lub otyłość stwierdzono u 29% chłopców i 27% dziewczynek w wieku 6-9 lat.
Nawyki żywieniowe
Otyłość zależy głównie od zbyt wysokiego bilansu energetycznego. Wynika on przede wszystkim z nieprawidłowej diety oraz ze zbyt małej aktywności fizycznej. Badanie COSI dowodzi, że jedynie 45% badanych dzieci je w ciągu dnia owoce, a tylko 25% zjada jakiekolwiek warzywo. Dane te były zróżnicowane i zależały w dużej mierze od kraju, niemniej wynik średni jest zatrważający. Warzywa i owoce powinny bowiem stanowić podstawę naszej diety, a nie sporadyczny dodatek. Co więcej, co trzecie dziecko w badaniu codziennie sięgało po słodką przekąskę, zaś po słoną 14% badanych. Wysokokaloryczne przekąski, słodzone napoje, soki owocowe, proste węglowodany ze słodyczy to częsty element codziennego jadłospisu wielu dzieci.
Aktywność fizyczna
Dane dotyczące aktywności fizycznej są nieco bardziej pokrzepiające niż te dotyczące diety. We wszystkich krajach większość dzieci spędzała przynajmniej 1 godzinę dziennie na zabawie na świeżym powietrzu. W zależności od kraju wartości te wahały się od 62% do 98% dzieci. Dodatkowo połowa z badanych korzystała z aktywnego transportu (np. do szkoły), w formie roweru bądź marszu. Niemniej, dzieci coraz więcej czasu spędzają w domu przed telewizorem lub komputerem, w związku z czym rzadziej przebywają na dworze. Każda godzina spędzona przed ekranem wiąże się z 2% wyższym prawdopodobieństwem nadmiernej masy ciała u dziecka.
Otyłość u dzieci — jakie może wywołać powikłania?
Występowanie otyłości w wieku dziecięcym wiąże się z częstszymi powikłaniami i schorzeniami, które wcześniej nigdy u dzieci nie występowały. Dotyczą one chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki lipidowej i węglowodanowej z cukrzycą typu 2 włącznie. Co więcej, u takich dzieci częściej rozwija się astma oskrzelowa, bezdechy senne, zaburzenia kostno-mięśniowe, a także szereg zaburzeń emocjonalnych wynikających z braku akceptacji przez samego siebie, bliskich i rówieśników.
Otyłość w wieku dziecięcym to coraz powszechniejszy problem. Wiek przedszkolny i szkolny to nie jest czas na zmaganie się z tego rodzaju problemami. Nasze dzieci uczą się głównie przez naśladowanie — dajmy im zatem dobry przykład i nauczmy je jak dbać o swoje zdrowie. Pamiętajmy, że nawyki, które wpoimy im w dzieciństwie, pozostaną z nimi na całe życie.
Źródło: www.leki.pl